II Wojna Światowa - czas grozy, strachu, cierpienia i śmierci tysięcy ludzkich istnień wszelkiej narodowości. Akcja Żonkil to akcja upamiętniająca 82 rocznicę powstania w warszawskim getcie żydowskim, które wybuchło dnia 19 kwietnia 1943 roku i trwało zaledwie 27 dni. Żonkil jest tu symbolem tego wydarzenia oraz nadziei na przetrwanie, symbolem na znak, że łączy nas pamięć. Dołączając do akcji Żonkil, zaprosiliśmy młodzież z klasy VII na spotkanie w Bibliotece. Tegorocznym hasłem przewodnim, jest odwaga, niekoniecznie w walce zbrojnej, która mimo wszystko była częścią codzienności prześladowanych ludzi. Prelekcją naszą, wspominaliśmy historyczne fakty związane z powstaniem oraz poznaliśmy osoby czynnie włączających się do rozniecenia i zorganizowania powstańczego zrywu. Byli to:
- Emmanuel Ringelblum
- Mary Berg
- Marek Edelman
- Marysia Azjensztadt
- Nachum Grzywacz
- Izrael Milejkowski
Działalność ich opierała się głównie na pomocy Żydom skupionym w ciasnych pomieszczeniach getta. Była to pomoc w zdobywaniu i przemycaniu im leków oraz żywności czy też środków czystości, ratunek dzieci, wydostanie ich zza murów getta i umieszczenie w bezpiecznych miejscach. Wielką zasługą było gromadzenie dokumentów i przechowywanie dla potomnych archiwum wszelkich historycznych materiałów z życia getta.
Poruszając temat zagłady Żydów, wspomnieliśmy na spotkaniu z młodzieżą fakty związane z naszą lokalną historią. Piotrków Kujawski, ze względu na przeważającą ilość mieszkańców tej narodowości, nazywany był Piotrkowem Żydowskim. I w naszym miasteczku oddzielony był teren kilku ulic jako Getto, z którego to wszyscy mieszkańcy byli wywiezieni oraz straceni w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Przytoczyliśmy też kilka tekstów źródłowych informujących o faktach, które powinno znać społeczeństwo nie tylko Piotrkowa.
Jak przystało na bibliotekę, przeczytaliśmy również niedługie opowiadanie, ukazujące tragiczne przeżycia tamtych lat: "Dziewczynka z zapałkami". Opowiadanie to napisane było na podstawie autentycznych wspomnień z getta warszawskiego.
Dodatkowym elementem naszego spotkania, była też ciekawa wystawa książek oraz zdjęć. Wystawka ta zawierała również dowód na istnienie w Piotrkowie aż dwóch bibliotek żydowskich - przykłady książek z pieczątkami tych właśnie bibliotek.
Dziękujemy młodzieży oraz nauczycielom, za wspólne z nami wspomnienie tego trudnego dla wszystkich czasu. A żonkil jako symbol, niech pomoże nam o tym pamiętać i opowiadać następnym pokoleniom.