Dnia 19 kwietnia odbyła się warsztaty z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim dotyczące Akcji '' Żonkile ''. To akcja upamietniająca powstanie w getcie warszawskim.W tym roku przypada 81 rocznica powstania. Koordynatorem i założycielem jest MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN W Warszawiewie. Hasło tegorocznej edycji brzmi - '' Łączy nas pamięć ''. W polsce akcja Żonkile jest obchodzona od 2013 roku, a nasza placówka przyłączyła się do akcji w tym roku. W tym roku przystąpiła do akcji również Australia, Boliwia i Mołdawia. Co świadczy, że akcja jednoczy ludzi i coraz więcej państw, nie tylko Europy pragnie pamiętać o tym wydarzeniu. Włączają się także aktorzy, sportowcy, prezenterzy, pisarze, poeci, muzea, szkoły instytucje, jak również wolontariusze, którzy rozdają na ulicach przechodniom papierowe żonkile. Są organizowane pokazy, wystawy, prelekcje. To wszystko na znak pamięci, szacunku i niezgody na okrucieństwo wojny. Jeden z ocalałych z getta, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman dostawał w rocznicę tego powstania żonkile od anonimowej osoby i składał te kwiaty pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie na Muranowie i stąd żonkil stał się symbolem tej akcji.
Na wstępie p.o Dyrektor Iwona Łodygowska powitała przybyłe klasy Vc z nauczycielem Panią Anetą Bartczak i VI b z nauczycielem Panią Dorotą Karpińską, przedstawiła ideę Akcji Żonkile i zaprosiła do wspólnego upamiętnienia tej rocznicy. Nasze warsztaty opiewały kilka zagadnień. Pierwsze to wyjaśnienie znaczenia Akcji Żonkile w kontekście historycznym, nawiązującym do wydarzeń II wojny światowej. Kiedy ludność żydowska była prześladowana i zmuszana do mieszkania w gettach w nieludzkich warunkach. Co doprowadziło do przeciwstawienia się tym prześladowaniom i powstaniem w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. I mino tego że te doświadczenia z przeszłości są trudne i smutne, to należy o nich pamiętać. W kolejnym etapie dzisiejszego spotkania było poświęcone emocjom. W świecie emocji, podczas którego uczniowie poznali co człowiek czuje w danej sytuacji. Jakie zachodzą reakcje. Bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne - radość, smutek, gniew, zaskoczenie, zazdrość i wstyd. Emocje mogą być wyrażane poprzez wyrażenia twarzy, ciała, zachowanie i mowę. Właśnie w ten sposób uczniowie mogli poczuć swoje emocje i poznać jak bardzo są ważne w naszym życiu: w sytuacjach trudnych, gdzie czujemy smutek czy złość, jak również w sytuacjach przyjemnych, gdzie odczuwamy szczęście czy radość. Kolejnym punktem naszego scenariusza była animacja obejrzanego filmu pt. '' Było- nie ma- jest '' Katarzyny Jackowskiej – Enemuo, który opowiada o temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Tu główna bohaterka, Krysia traci swojego psa Spacera i pojawia się element czarnej dziury jako symbolu smutku i pustki po utracie kogoś bliskiego. Po projekcji były pytania i rozmowa odnosząca się do treści animacji. Następny moduł miał na celu rozwijanie wiedzy na temat kultury żydowskiej. Tu z kolei młodzież poznała definicje związane z tą kulturą. Warsztaty prowadziły: Anna Kaleta- Chmielewska i Monika Kardacz, pracownicy BiOK
Mamy nadzieję że po takiej dawce informacji będzie łatwiej zrozumieć co to są emocje, nie tylko te dobre ale i te złe, smutne, wesołe i że czasem należy się z nimi zaprzyjaźnić. Pogłębiliśmy swą wiedzę o kulturze żydowskiej i wreszcie poznaliśmy Akcję Żonkile i rolę, jaką w naszym życiu odgrywa pamięć.
Dziękujemy za przybycie i udział w warsztatach.
Tekst : Monika Kardacz. Anna Kaleta- Chmielewska