Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

'' Biblioteka dla Seniora '' - spotkanie z mieszkańcami Domu Seniora '' Pod Topolami ''

Utworzono dnia 14.05.2024

Z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja mieliśmy okazję gościć w naszej placówce mieszkańców Domu Seniora ''Pod Topolami''. Hasło tegorocznej akcji brzmi

''Biblioteka na czasie'' i zapewnia, że biblioteka to '' przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku i umiejętności, czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. Nie ogranicza się do tradycyjnych książek- promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, ebooki, gry edukacyjne, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy ''.

Na wstępie przedstawiliśmy cel i zadania biblioteki, jak również nieocenioną rolę książki. Przypomnieliśmy historię książki od najdawniejszych czasów, kiedy to pisano na tabliczkach z gliny, jedwabiu, papirusie, pergaminie i papierze. Jedną z najstarszych książek jest sumeryjska opowieść o Gilgameszu, starożytna epopeja spisana na XII tabliczkach z gliny blisko 4 tysiące lat temu. Napisana w języku hetyckim, a każda z tablic opisuje kolejne epizody Gilgamesza, wielkiego wojownika, ciemiężyciela i prześladowcę, w jednej trzeciej czlowieka, a w dwóch trzecich boga. Na tabliczkach przedstawiona jest walka, by go pokonać, która kończy się niepowodzeniem. W kolejnych odrzuca zaloty bogini miasta, następnie chce poznać tajemnicę nieśmiertelności. Poemat kończy się przedstawieniem ponurego obrazu warunków w zaświatach.

Następna książką, o której rozmawialiśmy to Biblia Gutenberga, wydrukowana w 1455 w Moguncji w Niemczech przy użyciu ruchomych trzcionek. To pierwsza drukowana książka, której jeden egzemplarz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym Pelplinie. Zawiera łaciński tekst, liczy 640 kart, brak jest 317 strony. W 2001 roku Biblia Gutenberga została wpisana na listę '' Pamięci Świata'' UNESCO.

Wraz z rozwojem drukarstwa w Europie książki stały się dostępne wszędzie i za stosunkowo niską cenę i pojawiły się różne rodzaje książek, łącznie z popularnonaukowymi i literaturą piękną. Początkowo czytanie powieści było zajęciem bogatych, ale niedługo książka trafiła też do zwykłych ludzi i czytanie stało się rozrywką.

Niektóre książki pozostawiły niezatarty ślad, inne kontrowersje, ale to jak dzięki nim rozwija się sposób myślenia, nauka, cywilizacja to niezaprzeczalna i nieoceniona ich rola. Wspólnie z naszymi Gośćmi rozmawialiśmy jakie książki zapadły im najbardziej w pamięci i jak kształtowały ich gusta czytelnicze.

Dziękujemy za miłe spotkanie

 

 

Tekst: Monika Kardacz

Biblioteka dla seniora galeria zdjęć

Utworzono dnia 14.05.2024, 14:22

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 205

W poprzednim tygodniu: 318

W tym miesiącu: 1335

W poprzednim miesiącu: 1070

Wszystkich: 49207

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty