Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Fotorelacja z wyprawy do Czech

Utworzono dnia 29.10.2024

2 października 2024 odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze Praga, Pilzno prowadzone przez naszego zaprzyjaźnionego podróżnika pana dr inż. Radosława Kożuszka. Tym razem wraz z uczestnikami piotrkowskiego Klubu Podróżnika działającego przy Bibliotece i Ośrodku Kultury w Piotrkowie Kujawskim udali się z wizytą do Czech. Podczas fotorelacji mieliśmy niebywałą okazję zwiedzać malownicze, romantyczne dzielnice Pragi, Most Karola z rzeźbami świętych, staromiejski ratusz, praski zegar astronomiczny Orloj, w czeskim Pilznie browar i Muzeum Piwowarstwa, spacerowaliśmy po Starym Mieście z kościołem św. Bartłomieja, renesansowym ratuszem i synagogą , uliczkami żydowskiej dzielnicy z hebrajskim zegarem, płynęliśmy bajkowym rejsem do Diabelskiego Kanału, który swą nazwę zawdzięcza pewnej kobiecie o diabelskim charakterze, byliśmy w zoo z różnymi okazami zwierząt i roślin. Nie zabrakło też słynnych praskich pyszności i wielu ciekawych informacji i ciekawostek, o których poniżej. Na zakończenie zgodnie z tradycją naszych fotorelacji był konkurs z nagrodami dla dorosłych i młodzieży. Dziękujemy naszemu podróżnikowi i wszystkim przybyłym. Podziękowania dla pani Małgosi za pyszne rogaliki.

Czekamy na kolejne fotorelacje !!!

Miasto Dobrego Wojaka

Praga olśniewa na każdym kroku i przez wielu określana jest najpiękniejszym miastem Europy. Miasto wspaniale się prezentuje z wież widokowych, a takich w Pradze jest kilka. Najsłynniejszą z nich jest wieża na wzgórzu Petrin, która z daleka przypomina trochę paryską wieżę Eiffela. Największą, niekwestionowaną atrakcją turystyczną stolicy Czech są Hradczany z górującą nad miastem katedrą św. Wita i zamkiem królewskim. Tam też znajduje się najbardziej urokliwa ze wszystkich ulic miasta zwana Złotą Uliczką. Piotrkowianie zwiedzili także stary zamek królewski, który położony jest tuż obok katedry. Ozdobiony 30 rzeźbami Most Karola prowadzi prosto z Hradczanów na Stare Miasto, gdzie oprócz wielu kościołów i kamienic reprezentujących wszystkie style architektoniczne zobaczyć można ratusz staromiejski z prawdziwym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej- Praskim zegarem astronomicznym zwanym Orlojem. Składa się on z trzech głównych części: astronomicznej- obrazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej- z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej- z ruchomymi figurkami apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Jedną z dzielnic Starego Miasta jest Jozefov, który uznawany jest za dawną dzielnicę żydowską. Znajduje się tu kilka synagog, cmentarz żydowski i dom pogrzebowy a także muzeum i centrum kultury żydowskiej. W ramach zwiedzania Pragi Kujawiacy popłynęli także statkiem po Wełtawie, który wpłynął do niewielkiego kanału nazywanego Czarcim (Diabelskim). Jest on ściśle obudowany kamieniczkami, dlatego może trochę przypominać włoską Wenecję. Po intensywnym zwiedzaniu Piotrkowianie zagłębili się w czeluści praskich jadłodajni i każdego dnia skosztowali czegoś typowo czeskiego. W Pradze niemalże na każdej uliczce znajdują się restauracje, bary, gospody i piwiarnie, z których wiele jest miejscami kultowymi, jak chociażby Gospoda u Kalicha, w której pijał piwo wojak Szwejk. Aby jednak odnaleźć prawdziwy czeski smak należy wyjść poza strefę staromiejską i spróbować poszukać miłej jadłodajni, gdzie stołują się miejscowi. Czeski obiad podobnie jak polski składa się z dwóch dań i to pierwsze zawsze stanowi zupa. Pośród zup najpopularniejszymi wśród miejscowych są: flaczki, zupa ziemniaczana i czosnkowa. Z kolei na drugie danie najczęściej serwowana jest pieczona wieprzowina z ziemniakami lub knedlikami i zasmażaną kapustą. Inną wariacją na temat wieprzowiny jest pieczona polędwica podawana w zawiesistym sosie śmietanowym. Bardziej wyrafinowanym daniem, które odnaleźć można w Pradze, a pochodzącym z czeskiej części śląska jest rolada wołowa, podawana oczywiście z knedlikami i sporą ilością ciemnego sosu. Czesi podobnie jak Polacy i Niemcy uwielbiają golonkę, którą nazywają wymowie wieprzowym kolanem. Oczywiście golonka idealnie komponuje się z zasmażaną kapustą, knedlikami i piwem. Z kolei to ostatnie najlepiej smakuje u źródła, czyli tam, gdzie jest wytwarzane.

 

Stolica piwa

Czeskie miasta i miasteczka potrafią zachwycić nawet najbardziej wybrednego turystę. W zasadzie w każdym z nich znajduje się większy lub mniejszy rynek otoczony kamienicami, na którym oprócz ratusza lub kościoła znajduje się znaczący pomnik bądź fontanna. Tak też wygląda Pilzno, czyli drugie miasto, które odwiedzili piotrkowianie. Pilzno to miejsce, gdzie wielkomiejska nowoczesność łączy się ze średniowiecznym układem ulic. Zaraz po przyjeździe do Pilzna Kujawiacy udali się do słynnych pilzneńskich podziemi, które rozciągają się pod całym Starym Miastem. Po ich zwiedzaniu podróżnicy pojechali do ogrodu zoobotanicznego, który uważany jest za jeden z najładniejszych w Czechach. Znajdują się tam pawilony imitujące tropikalny las, pustynię, a także pawilon zwierząt nocnych, w którym za dnia panuje mrok. Po powrocie do strefy staromiejskiej piotrkowianie odwiedzili pilzneńską katedrę, z której wieży można było obserwować nie tylko Pilzno ale i okolicę. Główną atrakcją architektoniczną miasta jest największa w Czechach synagoga, której dwie wielkie wieże dominują nad Starym Miastem. Każdy, kto znajdzie się w Pilznie powinien także odwiedzić także miejscowy browar. Pilzno uważane jest od prawie 200 lat za światową stolice dolnofermantacyjnych piw w typie Pils. Piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł w Czechach, a lata praktyki i udoskonalania receptur pozwoliły wybić się czeskim browarom oraz zająć jedno z czołowych miejsc na świecie. Nic tak nie smakuje jak dobre piwo nalane bezpośrednio z drewnianej beczki. Oczywiście nie samym piwem człowiek żyje, dlatego zarówno w browarach jak i w licznych w Pilznie piwiarniach zamówić można różnego rodzaju przekąski. Do złotego trunku idealnie pasują oczywiście kiełbasy (klobasy), które jada się na gorąco z musztardą czy ketchupem lub tlocenka- przysmak podobny do salcesonu, podawany na zimno z pokrojoną cebulą. Czeski pivni syr powinien być miękki i kremowy, a najlepiej gdy serwuje się go z cebulą, papryką czy nawet z sardynkami. Może tez być marynowany. Wówczas jego smak wzbogaca się poprzez dodanie do zalewy: chilli, papryki, cebuli, czosnku, liścia laurowego i jałowca. Podobna marynata służy do zalewania niewielkich wieprzowych kiełbasek o dość wymownej nazwie- utopence. Z kolei bardzo swojską piwną przekąską jest pajda wiejskiego chleba z sadlem, czyli masą smalcowo- mięsną. Jednak sztandarową piwną przekąską, a dla niektórych nawet daniem głównym, jest smażony ser. To prawdziwa czeska ikona kulinarna, którą Polacy zamawiają w pierwszym lepszym barze zaraz po przekroczeniu granicy. Kawałek sera w typie camembert odtacza się bułką tartą i smaży na rozgrzanym tłuszczu. Do sera obowiązkowo podaje się frytki i sos tatarski na bazie majonezu.

dr inż. Radosław Kożuszek

 

 

Fotorelacja z wyprawy do Czech galeria zdjęć

Utworzono dnia 29.10.2024, 12:57

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty