Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Międzynarodowy Dzień Dziecka – Święto wszystkich Dzieci!

Utworzono dnia 04.06.2024

Święto ustanowione zostało w 1953r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Podkreśla, że wszystkie dzieci niezależnie od kraju pochodzenia, koloru skóry mają prawo do miłości, zrozumienia, pożywienia, bezpłatnej edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa.
I chociaż to święto międzynarodowe, to obchody w wielu krajach odbywają się w różnym czasie np. w Turcji dzieci swoje święto obchodzą 23 kwietnia, w Niemczech 20 września , we Francji i Włoszech 6 stycznia, w Japonii 5 maja, w Egipcie, Irlandii i Kanadzie 20 listopada, w Indiach 14 listopada, a w Czechach, Słowacji i na Ukrainie podobnie jak u nas 1 czerwca.

Dzień Dziecka to czas, pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim wraz z Urzędem Miasta z okazji tego pięknego święta zorganizowały wiele atrakcji, które zostały rozłożone na kilka najbliższych dni. Wszystkie atrakcje będą miały miejsce na świeżym powietrzu, wśród zieleni, ptaków, szumiących pól i drzew. W sobotę 1 czerwca br. w pięknej zielonej i naturalnej scenerii naszego miejskiego parku w Piotrkowie Kujawskim, odbyła się impreza, która przyciągnęła dużą liczbę dzieci i ich rodzin. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 i trwało do godzin popołudniowych oferując liczne atrakcje dla dzieci w różnym wieku. Imprezę otworzyła p.o Dyrektora Pani Iwona Łodygowska, która powitała wszystkie dzieci i złożyła im życzenia: ''Wspaniałego dzieciństwa, spełniania swoich marzeń, życia w zgodzie ze sobą i własnymi wartościami, stwarzania świata po swojemu, bo przyszłość jest w ich rękach...''. Następnie przedstawiła wszystkie atrakcje i zaprosiła do wspólnej zabawy. Obecny Burmistrz Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim Pan Krystian Betliński wraz z radnym Panem Robertem Zaradzkim również powitali przybyłe dzieci, złożyli życzenia z okazji ich święta, a przede wszystkim życzyli wszystkim dobrej zabawy.

W naszym miejskim parku czekało mnóstwo fantastycznych atrakcji. Tradycyjne kolorowe dmuchańce na których dzieci mogły skakać, zjeżdżać i dobrze się bawić. Każdy „mały i duży" mógł zrobić sobie pamiątkowy tatuaż, czy piękne kolorowe warkoczyki. Atrakcją było skręcanie kolorowych balonów, dzięki czemu powstawały ciekawe wytwory, można było rysować czy uczestniczyć w zajęciach kreatywnych. Takie zajęcia podkreślają interaktywny charakter tworzą artystyczną atmosferę, a przede wszystkim dają możliwość wyrażenia siebie przez sztukę. Te atrakcje są doskonałym elementem każdej dziecięcej imprezy i pozostają na długo w ich wspomnieniach. Z kolei rozbijanie piniat dostarczało dzieciom wiele radości i emocji. Nie zabrakło także strefy z przekąskami, gdzie serwowano pyszne gofry, lody, watę cukrową, popcorn, zakręcone ziemniaki, kolorowe napoje, a to wszystko było prawdziwym rarytasem dla podniebienia. Każda ze stref była bardzo oblegana i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a maluchy nie narzekały na nudę, bo każdy mógł wybrać coś interesującego dla siebie.

Obecność foto - budki na naszej imprezie to był idealny sposób na uchwycenie wyjątkowych chwil i stworzenie niezapomnianych wspomnień, dzięki zabawnym rekwizytom; od kolorowych kapeluszy, po okulary i peruki, które były świetną atrakcją i dającą dużo radości. W ten sposób każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tej imprezy i mile ją wspominać.

Dużą atrakcją i wielką przyjemnością dla dzieci były zajęcia ruchowe z animatorami: Panią Kasią i Panem Mateuszem oraz z Panią Aleksandrą która prowadziła zumbę. Takie zajęcia były doskonałą okazją, by aktywnie spędzić czas, zintegrować się z innymi uczestnikami imprezy i zadbać o zdrową dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz wysoką dawką dobrego humoru.

Na naszej imprezie mieliśmy przyjemność gościć grupę Rekontrukcyjno – Historyczną „Kolumbowie“ z Piotrkowa Kujawskiego. Ich obecność wprowadziła uczestników w inny okres życia lat minionych, gdyż wystawiali się ze sprzętem i pamiątkami. Grupa zaprezentowała szczegółowe odtworzenie danego okresu historycznego; stroje, broń, sprzęt zmechanizowany. Członkowie grupy z pasją dzielili się swoją wiedzą, odpowiadając na pytania i angażując najmłodszych oraz starszych w różnorodne aktywności. Serdecznie dziękujemy grupie „Kolumbowie“ za pokaz inscenizacji historycznej, za ich pasję do historii oraz fantastyczny sposób w jaki angażują i edukują uczestników.

Na naszej imprezie mieliśmy również inne wyjątkowe atrakcje: pokaz samochodu strażackiego i policyjnego, które przyciągnęły uwagę dzieci i dorosłych. Dzięki uprzejmości lokalnych służb uczestnicy mieli okazję zobaczyć z bliska te imponujące pojazdy, poznać ich wyposażenie oraz dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca strażaków i policjantów. Dzieci były zachwycone z możliwości wejścia do kabiny wozu strażackiego, założenia hełmu oraz obejrzenia narządzi używanych podczas akcji ratunkowych. Policjanci z kolei zademonstrowali działanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, a także opowiadali o różnych aspektach swojej pracy. Była to nie tylko świetna zabawa, ale także cenna lekcja o bezpieczeństwie i odpowiedzialności. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Piotrków Kujawski oraz policjantom z Posterunku Policji w Piotrkowie Kujawskim za wspaniały pokaz, który uświetnił naszą imprezę z okazji Dnia Dziecka. Dzięki Wam dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale również doświadczyć, jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnicie w naszej społeczności. Wasza obecność i zaangażowanie sprawiły radość, zabawę oraz były ważną lekcją edukacyjną dla naszych najmłodszych uczestników. Wasza praca jest nieoceniona, a Wasza wizyta na naszej imprezie pozostanie w pamięci. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę przy kolejnych wydarzeniach.

Kolejną niezwykłą atrakcją był pokaz motocykli i motocyklistów, który przyciągnął uwagę nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych, dzięki pasjonatom z Klubu Motocyklowego BORN TO RIDE MC POLAND. Dzieci miały możliwość zasiąść na motocyklach i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wasza pasja i zaangażowanie sprawiły, że ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za poświęcony czas, profesjonalizm i serdeczność z jaką podeszliście do najmłodszych. Wasza pomoc, wsparcie i obecność wniosła wiele radości i przyczyniła się do uatrakcyjnienia tej imprezy. BiOK jest Wam bardzo wdzięczny. Dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę przy kolejnych wydarzeniach.

Podczas naszej imprezy mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać klasyczny samochód Fiat 126p, który również wzbudził zainteresowanie. Ten kultowy pojazd znany również jako „Maluch" przeniósł nas do czasów, kiedy był jednym z najpopularniejszych samochodów na polskich drogach. Dzięki uprzejmości lokalnego właściciela pojazdu dzieci mogły z bliska przyjrzeć się temu wyjątkowemu samochodowi i zasiąść za kierownicą, a w ten sposób poczuć klimat minionych dekad i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Jesteśmy przekonani, że pokaz Fiata 126p był doskonałą lekcją historii motoryzacji, wspaniałą atrakcją dla wszystkich obecnych. Jesteśmy bardzo wdzięczni właścicielowi Panu Mariuszowi Pawłowskiemu za poświęcony czas, serdeczność i chęć podzielenia się swoją pasją. Dziękujemy!

Z kolei Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Miasta i Gminy Piotrków Kujawski z całego serca pragniemy podziękować za nieocenioną pomoc i aktywny udział w naszej imprezie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu ten dzień dla dzieci stał się jeszcze bardziej radosny. Wasze pyszne „deserki“ podkreśliły smak tego wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że dzieci były zachwycone Waszymi wypiekami. Wasze oddanie i praca są nieocenione i zasługują na najwyższe uznanie. Dziękujemy za poświęcony czas energię i serce, które włożyłyście w tą imprezę. Wasza obecność i pomoc były kluczowe dla naszej imprezy.

Podziękowania kierujemy również dla Pań z KGW Centrum Kultury "Kujawy" za poświęcony czas, serdeczność i chęć współpracy, a przede wszystkim za Waszą nieocenioną pomoc i aktywny udział w tej uroczystości.

To jeszcze nie koniec wszystkich atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Przed nami jeszcze 2 wyjątkowe dni z wydarzeniami jakie zorganizowaliśmy dla wszystkich dzieci: 9 czerwca br czekają na najmłodszych zawody wędkarskie, które odbędą się na łowisku u Pana Staszaka przy ul. Topolowej 8 w Piotrkowie Kujawskim. Zawody połączone z piknikiem rozpoczynać się będą od godziny 8:00 - 10:00. Kochane dzieci - czeka na Was mnóstwo miłych atrakcji – zapraszamy wszystkich miłośników wędkarstwa, na wspaniałą przygodę, zabawę i nowe doświadczenia życiowe.

Kolejną atrakcją 12 czerwca br. w Parku Miejskim o godzinie 12:15 zorganizowaliśmy dla Was spektakl pt. "Morskie opowieści" w wykonaniu aktorów z Teatru Bajecznego w Bydgoszczy. Drogie dzieci serdecznie Was zapraszamy!

Wszystkie atrakcje udało Nam się przygotować dzięki naszym kochanym sponsorom, bez których „Dzień Dziecka“ nie byłby tak radosny i pełen beztroskiej zabawy.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za nieocenione, hojne wsparcie i ogromną pomoc w zorganizowaniu imprezy z okazji Dnia Dziecka. Każda cegiełka, jaką otrzymaliśmy była kluczowa dla tego wydarzenia. Dzięki Wam osiągnęliśmy swój mały sukces. Szczególne podziękowania kierujemy dla Firmy EKONSTAL w Piotrkowie Kujawskim, BANKU SPÓLDZIELCZEGO w Piotrkowie Kujawskim, Firmy DARPAX – Justyna Głowacka, Firmy ROL – CHEM w Radziejowie, Marketu Budowlanego "GEMINI"w Radziejowie oraz Klubu Motocyklowego BORN TO RIDE MC POLAND.

Również serdeczne podziękowania kierujemy do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi za przygotowanie fantastycznych piniat, które były jednym z głównych punktów atrakcji tej imprezy i cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Dziękujemy, że zawsze można liczyć na Waszą pomoc.

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, którym nie jest obojętny uśmiech dziecka:

''Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym'' - Charles Chaplin - pielęgnujmy więc w sobie to wewnętrzne dziecko jak najdłużej.

Dzięki zaangażowaniu pracowników i sponsorów impreza była nie tylko doskonałą okazją do wspólnej zabawy, powodem do ujrzenia wielkiego szczęścia w oczach najmłodszych, ale także okazją do integracji naszej lokalnej społeczności.

Wam Drogie dzieci życzę raz jeszcze wszystkiego co najlepsze
i
by nigdy nie opuściła Was odwaga do spełniania każdego najmniejszego marzenia...

p.o. Dyrektor Iwona Łodygowska

 

 

Galeria zdjęć z imprezy

Utworzono dnia 04.06.2024, 11:53

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 415

W poprzednim tygodniu: 569

W tym miesiącu: 1463

W poprzednim miesiącu: 1406

Wszystkich: 50741

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty