Dzień 11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Podpisano rozejm kończący I wojnę światową, a Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku świętowaliśmy 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter. Obchody zostały połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej działalność Solidarności Pracowniczej i Rolniczej na terenie gminy Piotrków Kujawski.
O godz. 9.45 ze strażnicy OSP, władze samorządowe, poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, orkiestra, druhowie strażacy oraz mieszkańcy przemaszerowali w uroczystym korowodzie ulicami miasta. Przy obelisku upamiętniającym wizytę prezydenta Ignacego Mościckiego Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Sławomir Bogucki, Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Włodarski oraz Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Gąsiorowski złożyli kwiaty.
W Parku Miejskim uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego, gdzie następnie wiązanki kwiatów pod Obeliskiem ku czci pomordowanych 1939-1945 składali: Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Proboszcz Parafii pw. Św. Jakuba, Solidarność Pracownicza i Rolnicza "Solidarni Wieś Pamięta", Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, Publiczne Szkoły Podstawowe z gminy Piotrków Kujawski (Bycz, Dębołęka, Piotrków Kuj.), Przedszkole Samorządowe Kujawiaczek i Żłobek, Biblioteka i Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Rozwoju Miasta i Gminy oraz Społeczna Szkoła Branżowa I Stopnia, Grupa Rekonstrukcyjna Armii Krajowej "Kolumbowie", Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi, Zakład Komunalny, Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim, Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim, Klub Seniora „Złota Jesień”, Zespół Szkół Mechanicznych in. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie oraz przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość. Po złożeniu wieńców uczestnicy udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Św. w Intencji Ojczyzny.
Po wyjściu z kościoła rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej działalność Solidarności Pracowniczej i Rolniczej na terenie gminy Piotrków Kujawski. Głos zabrał prezes stowarzyszenia "Solidarni Wieś Pamięta" Pan Michał Grabianka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Sławomir Henryk Bogucki. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do remizy OSP na uroczysty obiad.
Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia był przygotowany przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury Niepodległościowy Koncert pt. Droga do wolności: Poloneza czas zacząć" w wykonaniu zespołu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów z zespołu Artes Ensemble. Po powitaniu zaproszonych gości, organizatorzy wręczyli nagrody dla uczestników konkursu plastycznego „Kotylion w barwach narodowych”, który był organizowany przez BiOK. Około godz. 18.15 Dyrektor BiOK Przemysław Wawrzyniak zaprosił na scenę artystów - Paulinę Grabarz - Szmajdę (mezzosopran), Michała Grabarza (tenor), Artura Pilcha (pianino), którzy zaprezentowali się w przejmującym, pełnym patriotyzmu koncercie.
Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych uroczystości, a w szczególności dyrekcji PSP w Piotrkowie Kujawskim, członkom komisji konkursu plastycznego, Pani Anicie Włodarskiej oraz Panu Krzysztofowi Nejmanowi za realizację oświetlenia.
Tekst: Przemysław Wawrzyniak
Foto: Ireneusz Kucharski
Foto: Anna Wawrzyniak