Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Narodowe Święto Niepodległości - fotorelacja

Utworzono dnia 15.11.2023

Dzień 11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Podpisano rozejm kończący I wojnę światową, a Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku świętowaliśmy 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter. Obchody zostały połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej działalność Solidarności Pracowniczej i Rolniczej na terenie gminy Piotrków Kujawski.

 

O godz. 9.45 ze strażnicy OSP, władze samorządowe, poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, orkiestra, druhowie strażacy oraz mieszkańcy przemaszerowali w uroczystym korowodzie ulicami miasta. Przy obelisku upamiętniającym wizytę prezydenta Ignacego Mościckiego Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Sławomir Bogucki, Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Włodarski oraz Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Gąsiorowski złożyli kwiaty.

 

W Parku Miejskim uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego, gdzie następnie wiązanki kwiatów pod Obeliskiem ku czci pomordowanych 1939-1945 składali: Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Proboszcz Parafii pw. Św. Jakuba, Solidarność Pracownicza i Rolnicza "Solidarni Wieś Pamięta", Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, Publiczne Szkoły Podstawowe z gminy Piotrków Kujawski (Bycz, Dębołęka, Piotrków Kuj.), Przedszkole Samorządowe Kujawiaczek i Żłobek, Biblioteka i Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Rozwoju Miasta i Gminy oraz Społeczna Szkoła Branżowa I Stopnia, Grupa Rekonstrukcyjna Armii Krajowej "Kolumbowie", Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi, Zakład Komunalny, Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim, Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim, Klub Seniora „Złota Jesień”, Zespół Szkół Mechanicznych in. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie oraz przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość. Po złożeniu wieńców uczestnicy udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Św. w Intencji Ojczyzny.

Po wyjściu z kościoła rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej działalność Solidarności Pracowniczej i Rolniczej na terenie gminy Piotrków Kujawski. Głos zabrał prezes stowarzyszenia "Solidarni Wieś Pamięta"  Pan Michał Grabianka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Sławomir Henryk Bogucki. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do remizy OSP na uroczysty obiad.

 

Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia był przygotowany przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury Niepodległościowy Koncert pt. Droga do wolności: Poloneza czas zacząć" w wykonaniu zespołu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów z zespołu Artes Ensemble. Po powitaniu zaproszonych gości, organizatorzy wręczyli nagrody dla uczestników konkursu plastycznego „Kotylion w barwach narodowych”, który był organizowany przez BiOK. Około godz. 18.15 Dyrektor BiOK Przemysław Wawrzyniak zaprosił na scenę artystów - Paulinę Grabarz - Szmajdę (mezzosopran), Michała Grabarza (tenor), Artura Pilcha (pianino), którzy zaprezentowali się w przejmującym, pełnym patriotyzmu koncercie. 

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych uroczystości, a w szczególności dyrekcji PSP w Piotrkowie Kujawskim, członkom komisji konkursu plastycznego, Pani Anicie Włodarskiej oraz Panu Krzysztofowi Nejmanowi za realizację oświetlenia.

 

Tekst: Przemysław Wawrzyniak

Foto: Ireneusz Kucharski

Foto: Anna Wawrzyniak

Narodowe Święto Niepodległości 2023

Utworzono dnia 15.11.2023, 14:16

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 79

W poprzednim tygodniu: 180

W tym miesiącu: 924

W poprzednim miesiącu: 720

Wszystkich: 42446

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty