Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Noc Bibliotek - "Absurd nie czytać!" - fotorelacja

Utworzono dnia 16.10.2023

 

Dnia 11 października w naszej bibliotece odbyła się 9 edycja Nocy Bibliotek - ''Absurd nie czytać! ''

 

Zabawę z dziećmi prowadziły panie: Anna Kaleta- Chmielewska i Monika Kardacz, przy wsparciu pani Anity Włodarskiej.

W nawiązaniu do faktu, że 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej podczas tegorocznej Nocy Bibliotek towarzyszyła nam postać poetki i noblistki, pisarki i eseistki. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 1996 rok. Całe jej życie związane było z Krakowem, opublikowała 350 wierszy. Była osobą skromną, ceniącą spokój i nie uważała za stosowne mówić o sobie.

Tak naprawdę miała na imię Maria. Bliscy mówili na nią Ichna, od zdrobnienia Marychna. Wisława to jej drugie imię.

Szymborska była fanką Andrzeja Gołoty. A ten po śmierci poetki napisał dla niej krótki wiersz i przysłał na pogrzeb wieniec z 89 róż, bo tyle w 2012 roku skończyłaby poetka.

Pani Wisława lubiła niezdrowe jedzenie, np. fast foody czy skrzydełka z KFC. Bardzo kochała i doceniała zwierzęta, zwłaszcza małpy o których pisała w swojej poezji. Wiersze Szymborskiej doczekały się aranżacji muzycznych, np. w wykonaniu Sanah '' Nic dwa razy ''.

A wiersz '' Nieczytanie '' Wisławy Szymborskiej otwiera tegoroczną Noc Bibliotek. W odniesieniu do wiersza pani Wisława martwi się, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika. Nieczytanie to stronienie od książek na rzecz siedzenia przed telewizorem czy w telefonie. Nie mamy prawdziwych wspomnień choćby z wakacji, tylko kolejne slajdy i filmy. Żyjemy szybko i nie mamy czasu na czytanie a '' świat bez książki , to świat mniej ludzki ''.

W naszej zabawie literackiej '' Absurd nie pisać !' '' dzieci układały krótkie wiersze i opowiadania w stylu poetki. Każde dziecko czytało swoje dzieło, z których powstała galeria wierszy.

Następnie była projekcja filmu '' Moja mama gorylica'' '' i jak w prawdziwym kinie przystało był popcorn i ciepła czekolada. Po filmie – lekcja regionalna, podczas której dzieci poznały: '' Legendę o Piotrkowie Kujawskim i okolicach '', nazwy ulic naszego miasta i co każda z ulic oznacza, jakie kluby i koła funkcjonują w naszym regionie. Dzieci obejrzały '' Gazetę lokalną Echo Piotrkowa '' z 1992 roku w wydaniu czarno- białym i pocztówki z kolekcji '' Gazety kujawskiej ''. Każdy region to mała ojczyzna. Ma swoje zadania , tradycję, historię i siłę lokalnej społeczności. A włączenie młodych ludzi do podtrzymywaniu regionalnej tradycji pomaga zachować dziedzictwo kulturowe i zapobiec jego zapomnieniu.

'' Absurd nie czytać ! '' to kolejne warsztaty, to lekcja rysunku swojego ulubionego bohatera książkowego i filmowego. I tu dzieci również pokazały swoją kreatywność i talent.

 

Dziękujemy serdecznie dzieciom i ich rodzicom za przybycie, P. Anicie Włodarskiej za udział i pomoc i wszystkim którzy brali udział w naszej akcji Noc bibliotek. Zapraszamy za rok !

 

 

Tekst : Monika Kardacz i Anna Kaleta- Chmielewska

Fot: Anita Włodarska

Noc Bibliotek 2023

Utworzono dnia 16.10.2023, 08:46

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 205

W poprzednim tygodniu: 318

W tym miesiącu: 1335

W poprzednim miesiącu: 1070

Wszystkich: 49207

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty