Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Rajd rowerowy

Utworzono dnia 02.09.2024

W dniu 24 sierpnia br. o godzinie 9:30 rozpoczął się nasz rajd rowerowy organizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim. Nasza letnia trasa rowerowa prowadziła przez miejscowości: Piotrków – Płowce Krzywosądz – Radziejów i wynosiła około 50km. Trasa biegła przez malownicze wiejskie tereny, gdzie pola uprawne przeplatają się z urokliwym krajobrazem, którego piękna na co dzień po prostu nie zauważamy. Po przejechaniu 17 km pierwszego odcinka dotarliśmy do Płowiec, miejscowości znanej z historycznej bitwy. Bitwa pod Płowcami miała miejsce w 1331r. Była to jedna z najważniejszych bitew polsko – krzyżackich, w której wojska polskie pod wodzą króla Władysława Łokietka starły się z zakonem. W Płowcach warto zatrzymać się, by odwiedzić pomnik upamiętniający to wydarzenie, który powstał w 630 rocznicę bitwy w 1961r. Pomnik ma formę dużego obelisku. Pomnik jest symbolem odwagi i męstwa polskich rycerzy oraz upamiętnia krwawą bitwę, która miała wpływ na dalsze losy Polski i stosunki z Zakonem Krzyżackim. W ten sposób warto wspomnieć, że Płowce są miejscem pielgrzymek historycznych i narodowych. Co roku odbywają się tu uroczystości patriotyczne, podczas których wspomina się bohaterstwo polskich rycerzy i znaczenie bitwy dla historii kraju. Organizowane są tutaj rekonstrukcje historyczne. Płowce to wieś, ale po mimo swej niewielkiej wielkości odgrywa istotną rolę jako centrum pamięci historycznej i kulturalnej, przyciągając turystów i historyków z całego kraju. Warto też wspomnieć, że w ostatnich latach w Płowcach trwa budowa muzeum, które będzie miejscem upamiętniającym wydarzenie – bitwę.

Wracając do naszej trasy rowerowej warto tez wspomnieć, że ta część drogi jaką przejechaliśmy była dość łatwa z niewielkimi wzniesieniami co czyni ją idealną dla rowerzystów o różnym poziomie zaawansowania.

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na dalszą część trasy w kierunku Krzywosądzy. Ten odcinek rajdu liczy około 7 km i prowadzi również przez spokojne tereny wiejskie, pełne pól i łąk. Nawierzchnia asfaltowa zapewnia komfort jazdy i jest doskonałą propozycją na weekendowe wypady rowerowe dla rodzin, grup przyjaciół czy indywidualnych pasjonatów kolarstwa, którzy chcą spędzić aktywnie czas na łonie natury, poznając przy tym kawałek historii, regionu Kujaw. Po do tarciu do Krzywosądzy warto odwiedzić miejscowy kościół wokół którego znajdują się groby rodziny Modlińskich. To zabytkowy cmentarz, który stanowi ważne miejsce pamięci o dawnych mieszkańcach tej okolicy. Groby rodziny Modlińskich przyciągają uwagę swoim historycznym charakterem i stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego regionu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który jest jednym z ważniejszych zabytków regionu. Został zbudowany w XVIII wieku, chociaż jego korzenie sięgają średniowiecza. Obecny budynek pochodzi z 1767r. i został wzniesiony na miejscu wcześniej drewnianej świątyni. Ten mały kościół składa się z trzech naw i nadbudowanej kwadratowej wieży. Ściany świątyni i wieży są ozdobione arkadami i pilastrami, które dodają obiektowi urody i lekkości Jest to budowla w stylu barokowym i klasycznym wyposażeniem sakralnym charakterystycznym dla epoki baroku. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne elementy sztuki sakralnej w tym ołtarz i obrazy z XVIII i XIX wieku. Warto wspomnieć, że Kościół charakteryzuje się bogatym wystrojem, z drewnianym ołtarzem głównym i bocznymi, które są zdobione złocieniami i polichromią.

Na cmentarzu przy kościele znajduje się grób wnuczki Adama Mickiewicza, Marii Góreckiej- Paradowskiej, która była córką Władysława Mickiewicza syna słynnego poety. Grób jest prosty, z krzyżem i płytą nagrobną na której widnieje napis upamiętniający zmarłą. Na cmentarzu można znaleźć kilka innych nagrobków które reprezentują różne style nagrobne i charakterystyczne dla XIX w i początku XX w.

Poza tym przy kościele mieści się piękny częściowo wyremontowany dworek, obecnie pełniący funkcję plebanii, czyli siedziby parafii.

Zabytkowy Kościół, a także cmentarz z grobami osób związanych z historią Polski stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego regionu kujawsko – pomorskiego. Miejsce te pełnią funkcję spotkań, modlitwy oraz funkcję odpoczynku i refleksji dla parafian i odwiedzających. Obecność drzew i roślinności dodaje miejscu nastroju spokoju i kontemplacji.

W drodze powrotnej nasi rowerzyści skierowali się w stronę Radziejowa, który znajduje się na północ od Piotrkowa Kujawskiego. Tam na obrzeżach miasta, grupa zatrzymała się na odpoczynek w okolicach stawów zwanych jako „Błota”. To malownicze miejsce oferuje widok na rozległe obszary wodne otoczone bujną roślinnością, zielenią i ciszą. Co stanowiło idealne miejsce do relaksu i zrobienia sobie kilku pamiątkowych zdjęć. Błota radziejowskie latem na pewno przyciągają mieszkańców jak i turystów stanowiąc doskonałe miejsce na odpoczynek i piknik.

Nasz sobotni rajd rowerowy umiliła piękna pogoda. Poza tym była to doskonała okazja, aby połączyć aktywność fizyczną z odkrywaniem lokalnych atrakcji turystycznych, a przede wszystkim aby dostrzec piękno kujawskiego krajobrazu. Rajd ten pokazał jak wiele i blisko jest miejsc, które można odkryć wybierając mniej znane ścieżki i podążając za ciekawością i chęcią poznawania czegoś nowego. Poza tym rajd rowerowy to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny, przyjaciół czy innych miłośników jazdy na rowerze. W ten sposób każdy uczestnik z rajdu może dowiedzieć się więcej o lokalnej przyrodzie, historii i kulturze regionu przez który przebiega trasa. Rajd rowerowy to na pewno wydarzenie łączące elementy sportu, rekreacji, edukacji i wspólnoty. Jest to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, promowanie zdrowego stylu życia i dbałość o środowisko naturalne o którym coraz częściej słyszymy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do takiego spędzania czasu, miło nam będzie jak dołączycie do naszego kolejnego jesiennego rajdu. Pamiętajmy że każdy rajd rowerowy dostarcza uczestnikom nie tylko satysfakcji z pokonania trasy, ale także radości z bycia częścią społeczności, której zależy na zdrowiu, zabawie i wsparciu dla innych.

Na koniec chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, które brały udział w naszym sobotnim rajdzie. Dziękuję!

 

Rajd Rowerowy galeria zdjęć

Utworzono dnia 02.09.2024, 07:47

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 123

W poprzednim tygodniu: 234

W tym miesiącu: 628

W poprzednim miesiącu: 1450

Wszystkich: 55482

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty