Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Relacja podróżnicza północne Włochy

Utworzono dnia 10.09.2024

 

Dnia 30 sierpnia w Domu Kultury odbyła się kolejna fotorelacja Północne Włochy prowadzona przez dr inż. Radosława Kożuszka. Poznaliśmy wiele niezwykłych miejsc, nieznanych zakątków i kuchnię tego regonu. Jak zwykle wspaniałe zdjęcia i opowieści naszego podróżnika przeniosły nas w te ciekawe regiony. Naszym gościom i Panu Radkowi serdecznie Dziękujemy i zapraszamy na kolejne wirtualne podróże.

Monika Kardacz

W alpejskiej dolinie

Piotrkowianie swoje zwiedzanie zaczęli od Treviso- niewielkiego miasta znajdującego się w regionie zwanym Wenecją Euganejską (Veneto). Miasto nazywane jest często „Małą Wenecją” z uwagi na liczne kanały, które wiją się między domami. Na głównym placu znajduje się ogromny budynek ratusza, a niedaleko podziwiać można monumentalną katedrę katolicką. W jej wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb, a mianowicie obraz pt. „Zwiastowanie” autorstwa Tycjana. Z Treviso podróżnicy udali się pociągiem w kierunku rejonu Alp aby podziwiać jedno z najbardziej malowniczo położonych włoskich miast- Bassano del Grappa. Miasto znajduje się w dolinie rzeki Brenta, która przecina wysokie, alpejskie szczyty. Stary Most, który łączy dwa brzegi rzeki uważany jest za jeden z najbardziej charakterystycznych mostów we Włoszech ze względu na swoją szczególną konstrukcję. W całości wykonany jest z drewna i podparty artystycznymi filarami zakotwiczonymi w rzece, które podtrzymują całą zadaszoną konstrukcję. Bassano del Grappa uważane jest za włoską stolicę wysokoprocentowego alkoholu nazywanego grappa. Ów trunek jest przezroczystym napojem o sporej zawartości alkoholu. Wyróżnia się obecnie kilka jego rodzajów, a wszystko zależy od czasu dojrzewania. Może to bowiem trwać zaledwie pół roku albo zająć nawet dwanaście miesięcy. Grappa leżakuje w beczkach lub w szklanych butelkach. Do niektórych odmian wykorzystuje się jeden specjalny szczep winogron, do innych zaś dodaje się rozmaite aromaty, takie jak na przykład kwiat róży czy porzeczkę.

Miasto Romea i Julii

Następną miejscowością na trasie podróżników była Vicenza- pięknie położona u podnóży Alp Weneckich. Miasto naznaczone jest twórczością jednego z najwybitniejszych architektów włoskiego renesansu, Andrei Palladia. Urodzony w Padwie artysta dał początek tzw. stylowi palladiańskiemu, charakteryzującemu się harmonią, prostotą, symetrią oraz nawiązaniami do motywów antycznych. Twórczość Palladia wywarła duży wpływ na architekturę europejską XVI i XVII wieku. Miasto znane jest głównie z największego i najlepiej zachowanego renesansowego budynku teatru zwanego Teatro Olimpico zaprojektowanego oczywiście przez Palladia. Inną, ważną budowlą Vicenzy jest Basilica Palladiana (XVI w.) znajdująca się na Piazza dei Signiori. Wbrew nazwie obiekt nie pełnił nigdy funkcji sakralnych- bazylika mieściła wielką salę zgromadzeń dla tutejszej szlachty. Następnym punktem podróży piotrkowian była Werona, która kojarzona jest z dramatem Szekspira pt. „Romeo i Julia”. W jednym z ciasnych podwórek na poziomie pierwszego pietra znajduje się mały, kamienny balkon, który mógłby być utożsamiany z balkonem, na który wychodziła szekspirowska Julia. Innym ważnym zabytkiem miasta jest antyczny amfiteatr, który uznaje się za jeden z najlepiej zachowanych na świecie. Po wizycie w Weronie podróżnicy pociągiem udali się do niewielkiego miasteczka usytuowanego nad jeziorem Garda. Peschiera del Garda była kiedyś ufortyfikowaną, małą osadą z wioską rybacką, jednak ciągły napływ turystów uczynił z niej jedno z najważniejszych turystycznie włoskich miast północnych Włoch.

Miasto soboru trydenckiego

Ostatnimi miejscowościami na trasie podróżników były dwa miasta położone w sąsiednim regionie zwanym Trydent- Górna Adyga. Region składa się z dwóch połączonych regionów z czego Górna Adyga zamieszkiwana jest w dużej części przez osoby określające siebie jako Tyrolczyków. Z tego względu w tej części Włoch łatwiej porozumieć się po niemiecku niż po włosku. Najbardziej tyrolskim miastem jest Bolzano, które położone jest malowniczo w dolinie alpejskich rzek zwanych Adyga i Isarco. Centrum miasta stanowi niewielki plac, w którego centralnej części stoi pomnik Walthera von der Vogelweide, który był jednym z pierwszych niemieckojęzycznych pisarzy. W mieście znajduje się także okazała katedra, zamek szlachecki oraz muzeum archeologiczne ze zmumifikowanymi zwłokami człowieka z okresu neolitu. Z Bolzano piotrkowianie udali się do Trydentu, który znany jest głównie z faktu, ze odbył się tu w latach 1545–1563 sobór powszechny Kościoła katolickiego. Sobór był odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele katolickim, wynikającą z reformacji. Jest uznawany za początek kontrreformacji. Uczestnicy wycieczki zwiedzili katedrę katolicką oraz pałac biskupi, gdzie miał miejsce słynny sobór. W związku ze zmianami klimatycznymi Włochy podobnie jak Grecja czy Hiszpania podczas miesięcy letnich są zbyt gorące dla turystów. Podróżnicy zatem szukają alternatyw aby temperatury dochodzące do 40 stopni nie uniemozliwiły zwiedzania. W półnicnych, alpejskich Włoszech latem temperatura powietrza potrafi być nawet o kilkanaście stopni niższa niż w stołecznym Rzymie czy na Sycylii. Z tego właśnie względu region północnych Włoch jest częściej odwiedzany przez turystów niż jeszcze kilka lat temu.

 

Relacja podróżnicza północne Włochy galeria zdjęć

Utworzono dnia 10.09.2024, 15:15

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty