Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

SALON LITERACKI - DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Utworzono dnia 15.05.2026

 

Salon Literacki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książek to następne wydarzenie podczas XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Naszych Gości powitała nowa Pani Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim Sylwia Kazubowska, która zapewniła o swoim wsparciu w naszych kolejnych działaniach wzmacniających bibliotekę i promocję czytelnictwa. Tematem naszego spotkanie była Maria Czubaszek, pisarka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, satyryczka, felietonistka, dziennikarka o błyskotliwym humorze i '' niebanalnej osobowości'', mistrzyni ciętego języka, słynąca z ironii i bezpośredniego podejścia do życia. Kluczowe wątki z życia i twórczości, aktualne i odważne poglądy na świat, to dawało jej prawo do funkcjonowania na własnych zasadach. Była dwukrotnie zamężna. Pierwszym mężem był Wiesław Czubaszek, a drugi muzyk jazzowy Wojciech Karolak. Wielka miłośniczka psów, które uważała za najważniejsze istoty, domatorka, nie lubiła gotować, świadomie zrezygnowała z macierzyństwa, zmagała się z anoreksją, nie rozstawała się z papierosem, a jej relacje z jedyną siostrą Ewą były skomplikowane. Pracowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tworzyła słuchowiska i audycje, pisała piosenki dla takich artystów jak: Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurów: '' Wyszłam za mąż, zaraz wracam'', ''Rycz mała rycz'', ''Miłość jest jak niedziela'', ''Czas robi swoje''. W książkach ''Każdy szczyt ma swój Czubaszek'', ''Nienachalna z urody'', '' Ostatni dymek'' można znaleźć anegdoty o sobie samej i absurdy dnia codziennego. W tym roku mija 10 rocznica śmierci, której przyczyną było wycieńczenie organizmu i zaburzenie pracy układu krążenia.

Osobowość Marii Czubaszek najlepiej podsumowuje jej własne zdanie '' Życie jest za piękne, aby żyć normalnie''.

Dziękujemy klubowiczom za mile spędzony czas, za życzenia i docenienie naszej pracy. Jesteśmy dumni, że razem z Wami możemy tworzyć miejsce otwarte na kulturę, wiedzę i literaturę.

 

 

 

 


 

 

SALON LITERACKO FOTORELACJA

Utworzono dnia 15.05.2026, 09:05

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 121

W poprzednim tygodniu: 253

W tym miesiącu: 374

W poprzednim miesiącu: 2276

Wszystkich: 82389

Zegar

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 9.00 - 18.00
wt. - 9.00 - 17.00
śr. - 9.00 - 17.00
czw. - 8.00 - 15.00
pt. - 8.00 - 16.00
sb. - 8.00 - 12.00 (co drugą sobotę)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 19.00
wt. - 7.30 - 20.00 
śr. - 7.30 - 20.00 
czw. - 7.30 - 20.00 
pt. - 7.30 - 14.00 
 

Programy - Projekty