Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

"Tydzień Bibliotek" w dziale dla dorosłych

Utworzono dnia 16.05.2022

 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem '' Biblioteka – Świat w jednym miejscu '' rozpoczęliśmy fotorelacją pana Radosława Kożuszka '' Czarnogóra i Albania ''

Czarnogóra to najmłodszy kraj Europy. Położona jest na południu kontynentu i kiedyś wraz z Serbią tworzyła jedno Państwo. Krajobraz Czarnogóry to przede wszystkim wysokie, dziewicze góry oraz gorące wybrzeże Adriatyku. W zasadzie każde miasteczko położone na wybrzeżu ma coś ciekawego do zaoferowania. Można tu znaleźć dawne weneckie pałace, mury obronne, bramy miejskie, plaże, wyspy oraz piękne kościoły katolickie i prawosławne cerkwie. W Czarnogórze znajduje się także duży zbiornik wody słodkiej zwany Jeziorem Szkoderskim. To prawdziwe królestwo ryb i ptaków. Często obserwować tu można pelikany, czaple, łyski i dzikie kaczki. Na jeziorze znajduje się kilkanaście wysp, a na nich ruiny dawnych klasztorów lub cerkwi.

Albania to państwo w południowo- wschodniej Europie na Bałkanach. To kraj górzysty z nizinami położonymi nad Morzem Adriatyckim i dolinami większych rzek Drin, Wjosa , Seman z Devoll. To kraj pełen niespodzianek, barw, pięknych zapachów i niespotykanych widoków, od rozległych plaż po górskie szczyty. Piękne cerkwie bizantyjskie, meczety, twierdze osmańskie zapraszają turystów do zwiedzania. Natura zachwyca swoim pięknem i bogactwem. To kraj idealny do zwiedzania

Bardzo Dziękujemy naszemu Podróżnikowi i przybyłym Gościom za tą wirtualną podróż bez biletu Dnia 13 maja w sali Ośrodka Kultury odbyły się Warsztaty słowotwórcze "DoMowe rodzinne historie o słowach" z dwiema klasami ósmymi z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim.

Nazywanie wszystkiego słowami jest bardzo ważne. Od tego zależy jak rozumieją nas inni. Innym językiem rozmawiamy z dziećmi, innym z dorosłymi, a jeszcze innym np. ze zwierzętami. Każde państwo ma swój język i jest dla niego zrozumiały. To tak jak w naszych rodzinach istnieją słowa, których znaczenie tylko ona zna. To słowa, które przekazują nam babcie, mamy, bądź wymyślają je dzieci. To nasza Polszczyzna domowa, która kształtuje tożsamość rodziny, buduje poczucie odrębności i przynależności.

Polszczyzna jest jak drzewo. Ma wspólny pień, ale odrębne gałęzie i liście. Język rodziny to też historia, gwara, legenda i tajemnica. Jednym z zadań naszych warsztatów było stworzenie Słownika DoMowego, gdzie każde z uczestników pisało na liściu swoje imię i jak było nazywane przez swoich bliskich.

'' Czasem płaki, czasem śmiechowidło czyli pomówmy o uczuciach'' W tym zadaniu młodzież rysowała uczucia, np. złość, radość, strach, ciekawość za pomoćą kolorów, a potem za pomocą mimiki twarzy odgadywaliśmy co to za uczucie. Ze wszystkich prac powstała Galeria uczuć . Następne polecenie było na czas. W ciągu dwóch minut - Ze słowa PIEĆDZIESIĘCIOGROSZÓWKA, które składa się z 23 liter, należało ułożyć nowe wyrazy z liter znajdujących się w tym słowie. Najwięcej wymyślonych słów przez uczniów zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Były też Kalambury DoMowe, podczas których za pomocą gestów odgadywaliśmy hasła np. Robię ciasto, bardzo mi smakuje, słodki jak cukierek, siedzę wygodnie w fotelu, zbieram jabłka i inne.

Dziękujemy Uczniom i Opiekunom za wspolną zabawę ze słowami, za zaangażowanie, pomysły i przemiłą, wesołą atmosferę. Warsztaty prowadziły: Anna Kaleta Chmielewska – Instruktor , Karolina Bladowska – Instruktor i Monika Kardacz- Starszy kustosz

 

 

Tekst. Monika Kardacz

Fot. Radosław Kożuszek, Monika Kardacz

 

Tydzień Bibliotek 2022 - dział dla dorosłych

Utworzono dnia 16.05.2022, 08:53

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 47

W poprzednim tygodniu: 223

W tym miesiącu: 137

W poprzednim miesiącu: 924

Wszystkich: 25857

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 17.00
czw. - 7.30 - 15.30
pt. - 9.00 - 17.00
sb. - 9.00 - 13.00 (ostatnia sobota miesiąca)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty