Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

'' Tydzień z Książką '' - prezentacje multimedialne w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce

Utworzono dnia 23.05.2024

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek świętujemy nadal. Tym razem udaliśmy się do Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołece z prezentacją multimedialną ''Tydzień z Książką". Mieliśmy dwa spotkania z klasą V i VI i z klasą VII i VIII. Prezentacja dotyczyła książki w szerokim jej znaczeniu. Rozpoczęliśmy prezentacje od wyjaśnienia idei tygodnia Bibliotek, które obchodzimy już po raz XXI. Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a jej głównym celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek. ''Program ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa''. Każda edycja przebiega pod innych hasłem, którego wyboru dokonuje pomysłodawca i koordynator akcji Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Realizowany jest również konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek. Partnerem Tygodnia Bibliotek 2024 jest wydawnictwo Azymut.

Na prezentacji mieliśmy okazję przypomnieć sobie dzieje książki od samego początku, kiedy to zapisywano na tabliczkach glinianych, papirusie, pergaminie i papierze, który używamy do dnia dzisiejszego. Poznaliśmy pierwszą epopeję, pierwsze zwoje, kodeksy, pierwszą książkę drukowaną i całą historię książki, od czasów gdzie była dostępna dla wybranych, zamożnych ludzi, gdzie materiał z którego była zrobiona był czasem nietrwały i narażony na różne czynniki a wykonanie książki było bardzo czasochłonne i wymagało dużego nakładu pracy, gdzie pojawiały się unikatowe pojedyncze egzemplarze, a przeczytanie ich wiązało się z przebyciem setki tysięcy kilometrów, po pierwszą drukowaną książkę i wreszcie książkę dostępną dla wszystkich z materiałów trwałych i w cenie przystępnej dla każdego, aż po elektroniczne nośniki zwane książką. To wszystko, by pokazać jaką drogę w historii przebyła książka.

Młodzież poznała również jakie pomniki stawiane są książce na całym świecie. Ten hołd oddany wiedzy, mądrości, rozwojowi cywilizacji, nauki świadczy o tym, że jej rola jest bardzo ważna. Obejrzeliśmy wspólnie unikatowe rzeźby z książek, prosto z Włoch - Crizu. W pracowni w Genui twórczyni Anna Bonito z niepotrzebnych tomów tworzy istne dzieła sztuki.

Na zakończenie zaproponowaliśmy zabawę – Wspólne wykreowanie kobiety z plakatu na Tydzień Bibliotek: '' Czerwień – symbol kreatywności, a bibliotekarka kroczy po szklanej książce, która nie zasłania świata. Przeciwnie otwiera szeroką przestrzeń przed oczami czytelnika. Praca ma walory metafizyczne, więc poetyckie, spokojne barwy nadają dostojności i miłego odbioru''. Młodzież miała różne pomysły w wykreowaniu kobiety. Pisali, że jest smutna, zamyślona, załamana, coś ją trapi, może chora, ciekawa świata, myśli o jakiejś ciekawej książce, czeka na dalszy ciąg książki, Sandra, Czerwony Kapturek i inne.

 

Dziękujemy młodzieży i wychowawcom za udział w zajęciach i tak miłe przyjęcie.

 

Tekst : Monika Kardacz

Tydzień Bibliotek galeria zdjęć

Utworzono dnia 23.05.2024, 16:27

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 413

W poprzednim tygodniu: 569

W tym miesiącu: 1461

W poprzednim miesiącu: 1406

Wszystkich: 50739

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty