Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

'' W Poezji – Wiosna '' - z wizytą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi

Utworzono dnia 26.04.2024

Dnia 25 kwietnia gościliśmy w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi z montażem słowno – muzycznym. '' W Poezji – Wiosna'' To spotkanie nawiązywało do Światowego Dnia Poezji, które obchodzimy 21 marca. Na wstępie p.o Dyrektor Iwona Łodygowska powitała wszystkich uczestników i przedstawiła zamysł naszego spotkania.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w 1999r, a główne uroczystości odbywają się w Paryżu, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Misją tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania, nauczania i promowania poezji na całym świecie, bo: '' Poezja przemawia do różnych wartości, przekształcając najprostsze wiersze w ważny instrument na rzecz dialogu i pokoju''

Ojcem poezji polskiej jest Jan Kochanowski, który wprowadził do literatury nowe gatunki literackie: fraszki, pieśni, treny i dramat. Był świadom roli poety, którego talent jest darem i zarazem przywilejem, obowiązkiem i cierpieniem. Był wszechstronnie wykształcony, znał języki obce i wiele lat podróżował po Europie. Do jego twórczości nawiązywały późniejsze pokolenia poetów od Mickiewicza, po Tuwima i Miłosza.

Tematów, jakich podejmują poeci jest bardzo wiele: od radości i smutków naszego życia, po rzeczywistość która nas otacza i zmiany, które niosą pory roku, szeroko widziany świat, jak również poszukiwanie własnej tożsamości.

Tematem przewodnim naszego spotkania '' W Poezji – Wiosna'' była jedna z najpiękniejszych pór roku, wiosna właśnie, która zaprasza nas, by odnaleźć w sobie radość i energię życia. Wiosna w poezji często jest ukazywana jako czas odrodzenia, nadziei i radości.

Wiosna to dobry temat na poezję. A pisali o niej najwięksi poeci tj: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Bolesław Leśmian, Leopold Staff, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk, Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Wisława Szymborska czy ksiądz Twardowski. Poeci opisują jej nadejście za pomocą symboli takich jak kwiaty, ptaki czy świeże powietrze, co daje atmosferę odświeżenia i ożywienia.

Naszą prezenatację rozpoczęliśmy utworem Vivaldiego – Cztery pory roku. Wysłuchalismy również inne znane utwory: Wiosna, ach to ty Marka Grechuty, Wiosna śpiewana przez Skaldów, Najlepiej wiosną w wykonaniu Urszuli Sipińskiej i Trubadurów, Żeby szczęśliwym być, Anny Jantar które to utwory były przeplatane poezją o wiośnie. Czytaliśmy wiersze m.in.takich poetów jak: Julian Tuwim, Czesław Janczarski, Hanna Łochocka, Kazimierz Wyrzyński, Ludwik Wiszniewski, Antoni Kucharczyk, Jan Kochanowski. Pięknie czytali poezję również uczestnicy z WTZ. O wiośnie można pisać, opowiadać, słuchać utworów muzycznych, a my zachęciliśmy uczestników do narysowania wspólnego obrazu – Wiosna, gdzie każdy chętny rysował swoje symbole wiosny.W ten sposób powstał piękny kolorowy pejzaż.

Dziękujemy za wspólne zaangażowanie i tak miłe przyjęcie.

 

Tekst:: Monika Kardacz

 

Wiosna w poezji galeria zdjęć

Utworzono dnia 26.04.2024, 14:17

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 109

W poprzednim tygodniu: 225

W tym miesiącu: 238

W poprzednim miesiącu: 1070

Wszystkich: 48110

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty