Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Wyprawa KGW do Ziemi Łódzkiej - fotorelacja

Utworzono dnia 29.12.2022

 

Dnia 19 grudnia w sali BiOK odbyła się kolejna fotorelacja Klubu Podróżnika. Tym razem mogliśmy wirtualnie udać się na Ziemię Łódzką.

Pod koniec wakacji osoby zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich z gminy Piotrków Kujawski wyjechały na zorganizowaną wycieczkę na Ziemię Łódzką. Po ponad godzinnej podróży autokar z uczestnikami zatrzymał się w Świnicach Warckich. W miejscowym neoklasycystycznym kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza znajduje się sanktuarium poświęcone świętej kościoła katolickiego Faustynie Kowalskiej. Po prelekcji przeprowadzonej przez siostrę zakonną oraz po odwiedzeniu sklepu z pamiątkami piotrkowianie udali się do Głogowca aby odwiedzić dom rodzinny Faustyny Kowalskiej.

Następnym punktem programu była Łęczyca - dawne miasto wojewódzkie i jedno znajważniejszych miast dawnej Rzeczpospolitej. Turyści mogli zwiedzić zamek królewski oraz wejść na wieże zamkową, z której rozciągał się piękny widok na miasto i okolicę. W zamku znajduje się niezmiernie cenny obraz autorstwa Jacka Malczewskiego pt. „Motyle” oraz ciekawa wystawa poświęcona Borucie - legendarnej postaci, która miała zamieszkiwać zamek. Następnie piotrkowianie mieli możliwość podziwiania urokliwego Starego Miasta w Łęczycy. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w lokalnej restauracji, gdzie uczestnikom podano dwudaniowy obiad. Po posiłku wszyscy udali się do pobliskiego Tumu, gdzie znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Polsce - słynna kolegiata. W środku można było podziwiać zachowaną XII- wieczną polichromię, która przedstawia Chrystusa na tronie w otoczeniu Marii i św. Jana. Poniżej widać postaci 12 apostołów. Z XII wieku pochodzi także płyta kamienna z wyrytą figurą leżącego człowieka ze złożonymi rękami. Ostatnim punktem programu była wizyta w łódzkim Orientarium oraz ogrodzie zoologicznym. Jest to nowy obiekt, w którym podziwiać można słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, kilka gatunków małp, bawoły oraz ptaki. Największą atrakcją obiektu jest podwodny tunel. W jego części prezentowana jest azjatycka rafa koralowa w drugiej części tunel przechodzi pod gigantycznym akwarium, w którym żyją tropikalne ryby, w tym rekiny i ogromnych rozmiarów płaszczki.

Uczestnicy wycieczki pragną podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Piotrków Kujawski za udostępnienie autokaru wraz z kierowcą, co umożliwiło zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.

 

dr inż. Radosław Kożuszek

Wyprawa KGW do Ziemi Łódzkiej 2022

Utworzono dnia 29.12.2022, 10:29

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 126

W poprzednim tygodniu: 348

W tym miesiącu: 1064

W poprzednim miesiącu: 1008

Wszystkich: 45506

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty