Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Wystawa Stołów Wielkanocnych - fotorelacja

Utworzono dnia 12.04.2022

"Piotrkowskie spotkanie wielkanocne"

 

 

Wielkanoc obok Bożego Narodzenia jest najważniejszym świętem w polskiej tradycji. Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim jak co roku dba o to, by tradycji stało się za dość i cyklicznie organizuje spotkania świąteczne. W tym roku, dnia 9 kwietnia odbyła się zatem wystawa koszyczków wielkanocnych wykonanych przez mieszkańców gminy Piotrków połączona z wręczeniem nagród za najlepiej wykonaną pracę oraz prezentacja potraw wielkanocnych i koncert zespołu „Piotrkowianie”.

 

Uroczystość rozpoczął Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim Przemysław Wawrzyniak, który przywitał oficjeli naszej gminy, którzy byli sponsorami nagród: Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Sławomir Bogucki, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Arkadiusz Włodarski, radna powiatu radziejowskiego Alicja Wójcik oraz przewodnicząca klubu seniora „Złota Jesień” Lidia Karaszewska.

 

Do konkursu na najładniejszy koszyczek wielkanocny przystąpiło ponad 56 osób. Konkurs rozgrywany był w czterech kategoriach wiekowych.

 

Wśród przedszkolaków wygrała Jagoda Szmyt ze swoim koszyczkiem wykonanym z kredek ołówkowych. Drugie miejsce zajął Eryk Konieczyński, trzecie Zuzanna Bogucka, a wyróżnienie przyznano Adriannie Boguckiej. W kategorii klas młodszych szkoły podstawowej pierwsze miejsce zdobyła Laura Michalak, dwa drugie miejsca Zofia Czajkowska oraz Lena Szczepańska, trzecie miejsce Oskar Dankowski oraz wyróżnienie Olga Wiśniewska. W kategorii klas starszych szkoły podstawowej pierwsze miejsce przyznano pracy wykonanej przez Natalię Kolasińską, drugie powędrowało do Wiktora Konieczyńskiego, trzecie do Gracjana Ileckiego, a wyróżnienie do Julii Grosztkowskiej. Wśród dorosłych wygrał Robert Wiśniewski. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Ozimińska, a trzecie Renata Grochowina. Autorzy koszyczków wyrazili zgodę aby dochód z ich licytacji przeznaczony był na pomoc osobom najbardziej potrzebującym, którzy zostali wypędzenie z własnych domów z terenów Ukrainy lub uciekli, unikając tym samym śmierci. Ten piękny gest świadczy o wspaniałej postawie piotrkowian. Razem zebrano 878 zł.


Po wręczeniu nagród odbył się koncert zatytułowany „Na kujawską nutę” w wykonaniu zespołu folklorystycznego Piotrkowianie. Zaprezentowano kilka znanych i mniej znanych tradycyjnych utworów wygrywanych na nutę walczyka i kujawiaka. Po koncercie koła gospodyń wielskich gminy Piotrków Kujawskich na czele z przewodniczącą Aliną Woźniak zaprosiły uczestników na wyjątkową biesiadę, której punktem kulminacyjnym była prezentacja i degustacja potraw wielkanocnych, które od lat goszczą na stołach wielkanocnych piotrkowian.

 

Jedna z sal budynku BiOK zamieniła się w salę bankietową, gdzie na przepięknie udekorowanych stołach ułożono kilkanaście potraw oraz ciast, którymi autorami były osoby zrzeszone w lokalnych kołach gospodyń (i gospodarzy) wiejskich. Na samym początku serwowano tradycyjny kujawski żur, który przyrządzono z tłustej, białej kiełbasy, podsmażanej cebuli, czosnku i naturalnego zakwasu. Żur wykonały członkinie koła gospodyń ze Świątnik: Honorata Sobczak, Renata Nawrocka, Dorota Biniecka i Grażyna Pińska. Te same panie przygotowały także wykwintną szynkę parzoną. Galart (zimne nogi) z drobiu oraz pasztety z żurawiną wykonała Iwona Pawłowska. Ponadto pani Pawłowska przygotowała także tradycyjny sos chrzanowy oraz buraczki z chrzanem. Henryka Kozłowska i Magdalena Mikołajczak serwowały jaja faszerowane oraz jaja w majonezie i ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Panie z Rudzka Dużego (Danuta Sprawka, Elżbieta Wujkowska) przygotowały parzony schab z ostrym sosem chrzanowo- jabłkowym. Lucyna Kaźmierczak jak co roku upiekła wielki bochenek wiejskiego chleba, który nie tylko na święta cieszy się ogromna popularnością. Teresa Szeląg przygotowała tradycyjny, kujawski klops z jajkiem. Wspaniale sałatki jarzynowe przywiozła Małgorzata Olejniczak. Mieszkanki Bycza (Krystyna Lewińska, Władysława Gralak, Bogusława Szymańska) przygotowały natomiast jaja zawijane z szynką w galarecie. Teresa Staszak serwowała koreczki z piersi z kaczki. Halina Krygier przygotowała jaja z szynką w galarecie. Jan Kołodziej z Wąsewa zaskoczył panie z kół gospodyń wiejskich i podarował wszystkim domowej produkcji kiełbasy, szynki oraz wino gronowe.

 

Z ciast wspomnieć należy o typowych tradycyjnych babkach piaskowych, które są żelaznym punktem każdego kujawskiego stołu wielkanocnego. W tym roku babki upiekły: Alicja Dębowska i Zofia Kołodziej. Dużą popularnością cieszył się bardzo bogaty mazurek, który wykonała Alina Wożniak. Do masy autorka dodała agrest, czarną porzeczkę, orzechy oraz wiśnio-czereśnię. Innym ciekawym deserem wielkanocnym była chatka w wykonaniu Ewy Ziętary. W skład chatki wchodzą herbatniki i wielokrotnie zmielony twaróg na słodko z bakaliami. Autorka jednak sporządziła dwie masy twarogowe: waniliową oraz czekoladową oraz dodała do nich galaretkę owocową. Kruchy i delikatny makowiec upiekła Wiesława Olejniczak, natomiast sernik oraz minibabeczki z kruchego ciasta upiekły panie z koła gospodyń w Rudzku Dużym. Aleksandra Siutkowska przygotowała natomiast wspaniałe ciasto z masą i z wiórkami kokosowymi. Razem serwowanych było aż 28 potraw.

 

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na dożynki oraz pokaz stołów bożonarodzeniowych, gdzie będzie można spróbować tradycyjnych potraw kujawskich serwowanych w gminie Piotrków Kujawski.

 

 

Tekst/Foto: Radosław Kożuszek

Foto: Przemysław Wawrzyniak

 

 

Wystawa Stołów Wielkanocnych 9.04.2022

Utworzono dnia 09.04.2022, 18:53

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 158

W poprzednim tygodniu: 275

W tym miesiącu: 826

W poprzednim miesiącu: 1259

Wszystkich: 47628

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty