Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Mieszko I

Utworzono dnia 09.12.2022


Mieszko I – władca Polski, książę z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 roku, którą przejął po ojcu Siemomyśle. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka, Lamberta i Świętopełka. Brat Czcibora. Urodzil się ok 935 zmarł 25 maja 992
Miejsce pochówku: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu


Ciekawostki z życia Mieszka I
1. Mieszko przed chrztem, miał 7 pogańskich żon. Wszystkie odprawił, gdy tylko nadszedł czas zaślubin z Dobrawą. Zwyczaj poligamii, był wśród pogańskich plemion słowiańskich, dość powszechny, lecz kiedy Mieszko wszedł do kościoła katolickiego, o tym zwyczaju nie było mowy.
2. Gall Anonim, w swojej kronice wspomina osobliwą historię. Otóż Mieszko I, podobno do 7 roku życia, był niewidomy.  Wwieku 7 lat, odzyskał nagle wzrok, co miało być zapowiedzią przyszłych niebywałych osiągnięć młodzieńca.
3. Kiedy Mieszko przyjmował chrzest w 966 roku, to tak naprawdę chrzest przyjął sam Mieszko i jego dwór. W całym kraju, mimo, że wprowadzano chrześcijaństwo, jak tylko się dało, to dawna wiara była niezwykle silna. Chrześcijańscy księża próbowali wszelkich sposobów, by zamienić znaczenie słowiańskich obyczajów. Przykładem takiej zamiany, może być Noc Świętojańska, która przed chrztem, była Nocą Kupały.
4. Pierwsza wielka bitwa Mieszka, przeszła do historii, jako wielkie zwycięstwo. Mowa tutaj  o bitwie pod Cedynią, w której to siły polskiej armii, pokonały siły niemieckiego Hodo i Zygfryda von Balbecka. Bitwa odbyła się w 972 roku i była to pierwsza potyczka pod znakiem krzyża, a nie pogańskich bogów
5. Pomimo faktu, iż Mieszko I zarządzał tak dużym państwem, to sam był niepiśmienny. Umiejętność płynnego czytania i pisania, zdobył dopiero jego wnuk Mieszko II, czyli syn króla Bolesława Chrobrego.
6. Często powtarzany jest mit, jakoby Mieszko I był pierwszym królem Polski. Otóż Mieszko I nigdy nie został koronowany. Do takiej koronacji, teoretycznie miało dojść, lecz Mieszko tego nie doczekał. Pierwszym, koronowanym królem Polski, został jego syn Bolesław Chrobry, który przywdział koronę w 1025 roku.
7. Drużyna, czyli przyboczni wojownicy Mieszka, są niemalże legendą. Arabski kronikarz, który przybył do Polski, opisał drużynę książęcą, jako 3000 mężnych wojów. Każdy z nich dostawał odpowiednio wysoki żołd.
8. Podobno Mieszko, wypłacał żołd nie tylko swoim wojownikom z drużyny, ale także ich dzieciom, od chwili urodzenia, a nawet ofiarowywał im dary ślubne. Troska, o swoich wojów, była uzasadniona, ponieważ ponoć byli oni warci 10 razy więcej, niż zwykły wojownik.
9. Stolicą państwa Mieszka, było Gniezno, co ze starosłowiańskiego oznacza gniazdo. Była to kolebka naszej państwowości, więc określenie stolicy gniazdem, było jak najbardziej trafne.
10. Córka Mieszka, Świętosława, wcale nie była mniej znana, niż jej sławny ojciec. Otóż Świętosława, poprzez małżeństwa, była królową Danii, Szwecji i Anglii. Jej syn Knut Wielki, został królem Anglii w 1016 roku.
12. Mieszko, po przyjęciu chrztu, był żonaty dwukrotnie. Kiedy zmarła jego pierwsza żona Dobrawa, wziął za żonę Odę, zwaną później, jako Oda Niemiecka. Miał z nią synów, którzy po śmierci Mieszka, zostali przegonieni do Niemiec wraz z matką, przed Bolesława Chrobrego, który dzięki temu jednomyślnie objął tron.
   ( Wikipedia )

 

Galeria

Utworzono dnia 09.12.2022, 12:48

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty